محلول ضدعفونی کننده از دسته مواد ضدعفونی به حساب می‌آید که برای از بین بردن انواع باکتری، قارچ و ویروس از روی سطوح استفاده می‌شود. محلول ضدعفونی کننده دارای خواصی است که باعث جلوگیری از عفونت، پوسیدگی و پخش شدن مواد بیماری‌زا در محیط می‌شود و برای همین است که بیشتر متخصصان بهداشت در تلویزیون، روزنامه و مدرسه همیشه تأکید بر به کارگیری محلول ضدعفونی کننده می‌کنند. باکتری و میکروب و در نتیجه شیوع انواع بیماری همیشه مورد توجه و نگرانی دولت و به ویژه سازمان جهانی بهداشت بوده است. متأسفانه بسیاری از بیماری‌هایی که امروزه انسان‌ها به آن دچارها می‌شوند، به خاطر رعایت نکردن اصول بهداشتی است. خوشبختانه در چند سال گذشته، با تولید انواع محلول ضدعفونی کننده شاهد کاهش این مسئله و در نتیجه تمیز شدن بسیاری از سطوح هستیم. شرکت اطلس طب نور نمایندگی فروش محلول ضدعفونی کننده بی بران B|Braun در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید محلول ضدعفونی کننده بی بران B|Braun و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت محلول ضد عفونی کننده بیبران با کارشناسان ما در اطلس طب نور تماس بگیرید.

کاربرد محلول ضدعفونی کننده

 • ضدعفونی کردن وسایل شخصی
 • تزریقات (آمپول زدن، وصل سرم)
 • ضدعفونی کردن زخم‌های آلوده
 • تجهیزات دندانپزشکی
 • تجهیزات اتاق‌های عمل جراحی
 • دستگیره‌های درب و شیر آب سرویس‌های بهداشتی عمومی
 • تمیز کردن ظروف رستوران‌ها
 • وسایل مدرسه به ویژه میزهای دانش آموزان
 • تجهیزات سالن‌های ورزشی عمومی
 • تجهیزات آرایشگاه‌های مردانه و زنانه به ویژه قیچی و تیغ
 • ضدعفونی کردن تجهیزات الکترونیکی مانند گوشی موبایل، تبلت و غیره به ویژه در تعمیرگاه‌های لوازم الکترونیکی
 • ضدعفونی کردن بدن مانند لای انگشتان
 • مانورهای جنگی

مزیت‌های استفاده از محلول ضدعفونی کننده چیست؟

 • بسیاری از این محلول‌ها قیمت مناسبی دارند.
 • به سرعت روی مواد اثر می‌کنند.
 • باعث ضدعفونی کردن زخم‌های باز می‌شوند.

البته بعضی از مزیت‌ها هستند مانند بی رنگ، بدون حساسیت، بدون خطر برای کودکان و غیره هستند که فقط برای تعداد از محلول‌های ضدعفونی کننده صادق هستند و حتماً قبل از استفاده، نکات ایمنی هر محلول را به طور کامل پشت جعبه محصول مطالعه کنید. در حالت کلی، توصیه می‌شود که اول از همه در مصرف محلول ضد عفونی کننده به هیچ وجه زیاده روی نکنید و دوم اینکه حتماً آن‌ها را دور از دسترس کودکان خود قرار داده و درب آن‌ها را محکم ببندید. در خرید محلول ضدعفونی کننده، مراقب باشید که حتماً نوع محصول را به درستی خریداری می‌کنید و حتماً با فروشنده در خصوص نوع استفاده محلول مشورت کنید یا از یک شخص وارد به این مواد، سؤالات خود را بپرسید. در هر صورت مراقب باشید تا به اصطلاح با یک بی دقتی، اشتباه جبران ناپذیری نکنید.

انواع محلول ضدعفونی کننده

محلول ضدعفونی کننده بسته به اینکه در کدام بخش مورد استفاده قرار بگیرند، به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در حالت کلی، اگر محلول ضدعفونی کننده برای از بین بردن باکتری، ویروس و قارچ سطوح زنده مانند بدن مورد استفاده قرار بگیرد، به آن‌ها مواد ضدعفونی می‌گویند؛ اما اگر به عنوان مواد پاک‌کننده برای ابزارها مانند لباس، سطوح فیزیکی، کاشی، وان حمام و دستشویی و غیره استفاده شوند، به آن‌ها گندزا می‌گویند. در هر دو حالت، هیچ تفاوتی بین خاصیت کلی آن‌ها وجود ندارد؛ یعنی در هر دو، هدف اصلی پاک کردن سطوح و از بین بردن انواع باکتری‌ها در جهت تأمین سلامتی بدن است. بعضی از محلول ضدعفونی کننده رایج عبارت‌اند از:

الکل‌ها

الکل‌ها در واقع اولین محلول ضدعفونی کننده رایج هستند که بیشترین کاربرد را در زندگی امروزی ما دارد. از الکل‌ها برای پاک کردن و تمیز بیشتر سطوح می‌توان استفاده کرد. بعضی از الکل‌های رایج شامل اتانول،پروپانول و ایزوپروپانول است.

آب ژاول

آب ژاول به عنوان یک ماده گندزا به حساب می‌آید که برای ضدعفونی و از بین بردن انواع باکتری، قارچ و ویروس لباس، دیوار و وان حمام و سرویس دستشویی، آشپزخانه و همچنین میزهای آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نام دیگر آب ژاول که امروزه در بازار عرضه می‌شود، سفید کننده است. مقداری از این محلول با آب مخلوط کرده و سپس استفاده می‌کنند.

ساولن

ساولن همان محلول ضدعفونی کننده‌ ای است که برای از بین بردن سریع باکتری تجهیزات پزشکی و دست پزشکان و جراحان قبل از اتاق عملاستفاده می‌شود. همچنین این ماده، برای ضدعفونی کردن زخم و شستن ناحیه آن کاربرد دارد.

فرمالیدیید

فرمالدیید به عنوان محلول ضدعفونی کننده با خاصیت قوی میکروب کشی و البته سمی استفاده می‌شود. سمی از این لحاظ که در هنگامبخار این ماده و پخش شدن آن در فضا، نباید در آن ساعت، در محیط قرار گرفت. این محلول برای ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی، دیالیز، آندوسکوپی و بیشتر در محیط‌هایمشکوک به بیماری‌های خونی و سل استفاده می‌شود.

فنل

حتماً در ترکیب صابون دستشویی، نام محلول ضدعفونی کننده فنل را مشاهده کرده‌اید. فنل، محلولی است که برای ضدعفونی کردنتجهیزات آزمایشگاهی بیمارستانی استفاده می‌شود و از آنجا که یک محلول ضد مدفوع است، برای همین درصد بسیاری زیادی که حدود نصف مواد ترکیبی است، در صابون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کلر

کلر یک محلول ضدعفونی کننده است که برای از بردن باکتری، قارچ و ویروس مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیشترین کاربرد کلر برای ضدعفونی کردن آب استخر و آشامیدنی است. همان ماده سفیدی که شما در هنگام باز کردن شیر آب مشاهده می‌کنید، در واقع کلر است.

محلول‌های یددار

محلول ضدعفونی کننده یددار که به سه صورت تنتور ید، یددار لوگول و پوویدون آیوداین است، بیشتر به منظور ضدعفونی و التیام زخم‌های سطحی روی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع این نوع محلول ضد میکروبی است و بهتر است که حدود ۵ درصد در آب حل شده و سپس روی زخم با پد به کار گرفته شود.

محلول‌های ضدعفونی کننده دیگری نیز وجود دارند که ویژگی مشترک آن‌ها برای میکروب کشی و از بین بردن قارچ و ویروس است. البته بعضی از آن‌ها مواد هستند تا محلول و در آب ترکیب شده و ماده محلولی ضدعفونی کننده‌ای را تشکیل می‌دهند. درواقع، خاصیت آن‌ها بیشتر با آب نشان داده می‌شود. کلرهگزیدین گلوکونات، بوریک اسید، هیدروژن پروکساید، ترکیبات آمونیوم چهار ظرفیتی، سدیم کلراید و مرکور کروم از نمونه‌های دیگر هستند.

 

Hits: 27

Close Menu
×
×

Cart