انجام فرایندهای پزشکی مانند آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی نیاز به برخی تجهیزات خاص مانند گاید وایر و گایدینگ کتتر دارد که هر کدام از آنها وظایف خاصی را برعهده دارند. به عنوان یک قانون کلی، این ابزارها به عنوان راهنما در اختیار پزشکان قرار می‌گیرند تا فرایند پیدا کردن رگ و انجام کارهای پزشکی برای آنها آسان تر باشد. البته این یک وظیفه کلی و غیر تخصصی است که در کنار آن وظایف تخصصی دیگری برای هرکدام از این ابزارها در نظر گرفته می شود. گایدینگ کتتر ابزاری است که می تواند عمل آنژیوپلاستی و دارو رسانی به بخش‌های مختلف بدن را آسان‌تر کند. برای آشنایی بیشتر با عملکرد این ابزار، ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و ضمن معرفی کاتتر، دلایل تمایل پزشکان به این ابزارها را نیز معرفی خواهیم کرد. شرکت اطلس طب نور نمایندگی فروش گایدینگ کتتر بوستون Boston در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید گایدینگ کتتر قلب و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت گایدینگ کتتر با کارشناسان ما در اطلس طب نور تماس بگیرید.

گایدینگ کتتر

گایدینگ کتتر چیست؟

گایدینگ کتتر (Guiding catheter) یا راهنمای کتتر ابزاری پزشکی برای کمک به کنترل کتتر و ورود آن به داخل رگ خونی است. کتترها یا کاتترها ابزار هایی هستند که توسط پزشک وارد عروق خونی بیمار می شوند و از آن برای کارهای مختلفی استفاده می شود. وارد کردن این ابزارها در داخل رگ خونی بیماران یا حتی پیدا کردن رگ بیماران نیاز به تخصص و تجربه بسیار بالایی دارد و ممکن است فرد دچار مشکل شود. پزشکان و متخصصان به دنبال راهکارهای مختلفی برای از بین بردن ریسک انجام این کار بوده اند که بهترین راهکار استفاده از راهنمای کتتر است.

گایدینگ کتتر این امکان را به پزشکان می دهد که خیلی راحت تر و با دردسر کمتری رگ های خونی را پیدا کنند و به کمک آن کاتتر را در داخل رگ خونی هدایت کنند. بنابراین این ابزار در سهولت انجام عمل های جراحی غیر تهاجمی مانند عمل آنژیوگرافی و عمل آنژیوپلاستی فوق العاده هستند و می توانند نقش مهمی در کیفیت اجرای عمل پزشکی داشته باشند. شرکت اطلس طب نور نماینده فروش دیگر محصولات بوستون مانند استنت قلب بوستون می باشد.

کتتر چیست و چه کاری انجام می دهد؟

برای اینکه اهمیت عملکرد گایدینگ کتتر بیشتر برای شما قابل لمس باشد، در ابتدا باید بدانیم که کتتر چیست. کاتتر ابزاری لوله مانند و منعطف با قطر بسیار کم به اندازه فضای داخلی رگ خونی و عروق است که می تواند به داخل آن نفوذ کند. خوب حالا چه دلیلی دارد که با وجود رگهای خونی ما از کتتر استفاده کنیم؟ مطمئناً برای استفاده از این ابزار توجیهات مختلفی وجود دارد که پزشکان ترجیح می دهند که از آن استفاده کند.

یکی از مهمترین وظایفی که کتتر برعهده دارد، تسهیل جریان خون در داخل رگ و کمک به رساندن مواد دارویی به محل مورد نظر است. روش های مختلفی برای تزریق مواد دارویی وجود دارد که برخی از آنها به صورت عضلانی و برخی نیز به صورت تزریق به داخل رگ هستند. اولین تاثیری که کتترها دارند، نیاز پزشکان به تزریق های غیرضروری را از بین می‌برند و می‌توانند به صورت مستقیم دارو را به محل مورد نظر انتقال دهند. اما گاهی یک کتتر می‌تواند در فرآیند تشخیص یک بیماری نیز نقش داشته باشد. فرض بگیرید که شما به کمک گایدینگ کتتر به محل مورد نظر رسیده اید و می خواهید بدانید که مشکل رگ مورد نظر چیست. کتتر می تواند در محل مورد نظر حضور داشته و امکان تشخیص مشکلات مختلف از جمله گرفتگی رگ را به پزشکان بدهد.

نحوه استفاده از گایدینگ کتتر

پس طبیعتاً گایدینگ کتتر باید ابزاری برای هدایت کتتر به محل مورد نظر باشد. در واقع این ابزار ظاهری هم مانند کاتتر دارد با این تفاوت که اندازه آن بزرگتر است و کتتر در داخل آن قرار می گیرد. بنابراین پس از ورود آن به داخل رگ، امکان هدایت آن توسط پزشک وجود دارد و در داخل رگ به محل مورد نظر فرستاده می شود. در نتیجه این کار امکان رسیدن کتتر به محل مورد نظر مانند رگهای قلبی وجود دارد. در نهایت پزشک می‌تواند از این کار برای انجام کارهای پزشکی خود استفاده کند. گایدینگ کتتر قلبی یکی از این ابزارهاست که به طور ویژه برای نفوذ به رگهای قلب طراحی شده است. این ابزار به پزشک کمک می‌کند که کتتر قلبی را به محل مورد نظر را به رگ مورد نظر خود برساند. در نتیجه این کار مواد دارویی به داخل عروق خونی قلب تزریق شده و رسیدن مواد دارویی با سرعت بیشتری انجام می گیرد.

جالب است بدانید که عملکرد گایدینگ کتتر تاثیر مستقیمی بر انجام فرآیند آنژیوپلاستی دارد و حتی می تواند کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهد. مطالعات پزشکی نشان می دهد که این ابزار در رساندن مواد داروئی و به طور ویژه بی حس کننده ها نقش مهمی دارد و می تواند سرعت عمل پزشکان را بالاتر ببرد. در مواردی که شخص بیمار نیاز به یک ماده دارویی خاص دارد و باید هرچه سریعتر این مواد به محل مورد نظر رسانده شود، این کتتر ها هستند که خود  را نشان می‌دهند و گایدینگ کتتر کمک می‌کند که فرایند رسیدن دارو به شکل بهتر و با سرعت بالاتری انجام شود.

مزایای گایدینگ کتتر

اما احتمالاً این سوال برای شما به وجود آمده که چرا پزشکان به استفاده از گایدینگ کتتر علاقه دارند؟ آیا آنها شخصا و با اتکا به تجربه شخصی خود نمی‌توانند این کار را انجام دهند؟ مطمئناً آموزش های لازم در مورد استفاده از این ابزارها به پزشک ها داده میشود، اما به هر حال استفاده از گایدینگ کاتتر برای آنها با مزایای زیر همراه است:

  • سهولت در پیدا کردن عروق خونی جهت انجام کارهای پزشکی؛
  • سهولت در رساندن مواد دارویی به بخش های مورد نظر پزشکان در کارهای ضروری؛
  • سرعت بالا در انجام برخی کارهای پزشکی مانند آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی؛
  • کاهش ریسک کارهای پزشکی به هنگام کار بر روی رگهای مخفی؛
  • بالا بردن درصد اطمینان در انجام کارهای پزشکی؛

در انتها باید متذکر شویم که ابزارهایی مانند گاید وایر و گایدینگ کتتر می‌توانند ابزارهای مهمی در انجام کارهای پزشکی باشند و در بالا بردن کیفیت آن نقش داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با این ابزارها و نحوه استفاده از آنها می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید و سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
گایدینگ کتتر
Author Rating
41star1star1star1stargray
Close Menu