سطح میز، کانتر، کیف، لپ تاپ و غیره بیشترین نقاطی هستند که دست انسان‌ها همیشه در تماس با آن‌ها است. نکته‌ای که نسبت به آن دقت نمی‌شود، تمیز نبودن این سطوح و زندگی بیش از هزاران نوع میکروب و ویروس روی آن‌ها است. فرقی نمی‌کند که شما در شهر بزرگ زندگی می‌کنید یا یک روستایی با آب‌وهوای تمیز در دل کوهستان؛ هرچه هست، میکروب‌ها و ویروس‌های زیادی در محیط‌های آزاد زندگی می‌کنند که به راحتی می‌توانند انواع سطوح قرار بگیرند. تمیز کردن آن‌ها با دستمال نم دار بیشتر گرد و خاک آن‌ها را می‌گیرد تا میکروب و ویروس‌ها را بکشد. خوشبختانه محلول ضدعفونی کننده سطوح که امروزه در بازار وجود دارد، به راحتی می‌تواند انواع میکروب و ویروس‌ها را از بین ببرد. شرکت اطلس طب نور نمایندگی فروش محلول ضدعفونی کننده سطوح بی بران B|Braun در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید محلول ضدعفونی کننده سطح بی بران B|Braun و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت محلول ضد عفونی کننده سطوح مراکز پزشکی و بیمارستانی بیبران با کارشناسان ما در اطلس طب نور تماس بگیرید.

محلول ضد عفونی کننده سطوح

محلول ضدعفونی کننده سطوح چیست؟

محلول ضدعفونی کننده سطوح مانند دیگر محلول‌ها از الکل تشکیل شده است. به عبارتی دیگر، درصد بیشتر مواد تشکیل دهنده این نوع محلول‌ها را الکل داشته است. البته محلول ضدعفونی کننده سطوح غیرالکلی هم وجود دارد؛ ولی از آنجا که مواد شیمیایی مضر در ساخت آن‌ها به کار رفته است، برای همین بیشتر کارشناسان بهداشتی، استفاده از آن‌ها را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنند.

از محلول ضدعفونی کننده سطوح برای از بین بردن انواع میکروب، ویروس و قارچ‌های روی سطح استفاده می‌شود. البته این نوع مواد نمی‌توانند نقش تمیز کننده داشته باشند؛ یعنی اگر سطح پر از خاک بود، باید ابتدا با یک دستمال نم دار، خاک روی آن گرفته شود و سپس با محلول آن را در برابر عوامل بیماری‌زا ضدعفونی کرد.

آیا محلول ضدعفونی کننده سطوح مضر است؟

متأسفانه این دیدگاه وجود دارد که محلول ضدعفونی کننده سطوح باعث انواع بیماری‌ها و سرطان می‌شود. البته این دیدگاه زمانی درست است که در محلول از مواد غیراستاندارد استفاده شود یا اینکه مشتری به دستورات بهداشتی و ایمنی نوشته شده در پشت محصولات توجهی نداشته باشد. در غیر این صورت، ضرر آن‌چنانی نمی‌تواند روی سلامتی انسان بگذارد.

اگر یک محلول ضدعفونی کننده سطوح دارای ویژگی‌های زیر باشد، می‌توان آن را جزو محصول باکیفیت و بدون ضرر به حساب آورد:

 • کاربرد عمومی داشته باشد و بتوان از آن برای نابود کردن انواع میکروب و ویروس‌ها استفاده کرد.
 • سرعت عمل بالایی داشته باشد و نیازی به مواد اضافه برای اثر بیشتری نداشته باشد.
 • بعد از استفاده و گذشتن زمان خاص، هیچ اثری از آن روی سطح باقی نماند.
 • نسبت به با ترکیب با دیگر یا ساختارها، خاصیت شیمیایی خطرناکی پیدا نکند.
 • کمتر درصد مقدار مواد سمی و شیمیایی در ساخت آن به کار رفته باشد.
 • استفاده از آن در ضدعفونی کردن تجهیزات پزشکی ضرری نداشته باشد.
 • بعد از رفتن اثر آن، فعالیت‌های میکروب‌ها باز دوباره شروع نشود. به عبارتی دیگر، اثر لحظه‌ای ضدمیکروبی نداشته باشد.
 • استفاده از آن آسان باشد و نیازی به رعایت دستورالعمل خاصی نباشد.
 • نه خیلی گران باشد و نه خیلی ارزان باشد. ارزان بودن می‌تواند نشانه کیفیت پایین و خیلی گران بودن تضمین کننده کیفیت بالای محصول نیست.
 • محلول در آب باشد.
 • آتش‌گیر نباشد. البته از آنجا که در ساختار این مواد از الکل استفاده شده است و الکل خاصیت اشتعالی دارد، برای همین توصیه می‌شود که آن را نزدیک شعله قرار ندهید.

انواع محلول ضدعفونی کننده سطوح

محلول ضدعفونی کننده سطوح خود به چند نوع تقسیم می‌شود. البته قبل از اینکه انواع آن را بنویسیم، بهتر است که در ابتدا سه دسته بندی که محلول‌ها در آن‌ها قرار می‌گیرند، بیان کنیم.

سه دسته بندی محلول ضدعفونی کننده سطوح

 • محلول‌های ضدعفونی کننده سطح بالا که قادر به کشتن انواع اسپورهای باکتریایی در غلظت مناسب هستند. با توجه به قدرت بالایی که دارند، می‌توان از آن‌ها برای نابود بیشترین گروه میکروب‌ها استفاده کرد.
 • محلول‌های ضدعفونی کننده سطح متوسط که قادر به نابود کردن انواع باکتری‌های دارای لیپید و ویروس های غیرلیپیدی هستند. فقط مانند نوع سطح بالا، برای از بین بردن اسپورهای باکتریایی مناسب نیستند.
 • محلول‌های ضدعفونی کننده سطح پایین که قادر به از بین بردن بعضی از ویروس‌های غیرلیپیدی یا باکتری‌های لیپیدی هستند.

انواع محلول ضدعفونی کننده سطوح

 1. الکل

الکل‌ها با اینکه بیشترین استفاده را در محلول ضدعفونی کننده سطوح دارند؛ اما در دسته متوسط می‌گیرند. اتانول و ایزوپروپیل دو نوعی از این ماده هستند که در برای از بین بردن انواع باکتری، ویروس، میکروب وقارچ بسته به قدرت تمیز کنندگی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته این نکته را باید دقت داشت که در یک محلول ضدعفونی کننده سطوح الکلی باید حدود 60 درصد آن را الکل تشکیل دهد. استفاده بیش از اندازه آن به سلامتی افراد ضرر می‌رساند.

 • کلر

کلر دومین محلول ضدعفونی کننده سطوح است که بعد از الکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلر نسبت به بقیه مواد اثر و کارایی بیشتری دارد؛ اما گاز منتشر شده از آن برای سلامتی بدن مضر بوده و استنشاق این گاز در دراز مدت باعث زخم معده یا بیماری‌های تنفسی شود. برای همین غلظت‌ها کمی از آن مورد در آب ترکیب می‌شود.

 • فرمالدئیدها

محلول ضدعفونی کننده سطوح با سطح بالا است، از این رو خاصیت از بین برندگی قوی برای از بین بردن باکتری و میکروب‌ها دارد. فقط با توجه به خاصیت سرطان زایی بودن آن، بهتر است که بیشتر از یک ربع از آن استفاده نشود و البته تعداد دفعات به کاررفته تا جایی که می‌توانید محدود بودید، مگر اینکه نیاز به آن داشته باشید.

 • آب اکسیژنه

آب اکسیژنه یک محلول ضدعفونی کننده سطوح است که با توجه به قدرت مناسبی آن، می‌توان برای از بین بردن طیف وسیعی از میکروب و باکتری‌ها استفاده کرد. این محلول با توجه به غلظت کمی که نسبت به بقیه دارد؛ اما قادر یک میلیون اسپور را در مدت زمان 60 دقیقه برای غلظت‌های بالا استفاده کند.

چند نکته مهم در استفاده از محلول ضدعفونی کننده سطوح

 • با توجه به اینکه در بعضی از این محلول‌ها، خواص شیمیایی ذاتی هم وجود دارد، توصیه می‌شود که حتماً از دستکش استفاده کنید.
 • تا زمانی که اثر آن از بین نرفته است، سطح را لمس نکنید.
 • محلول‌ها را دور از دسترس کودکان خود قرار دهید.

شما می توانید دیگر مصحولات پزشکی مانند دستکش جراحی گامکس و سرنگ یزد را از اطلس طب نور تهیه کنید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
محلول ضدعفونی کننده سطوح
Author Rating
41star1star1star1stargray
Close Menu