محلول ضدعفونی کننده دست در واقع یک نوع محلولی است که از آن می‌توان به جای شستن دست استفاده کرد. البته وظیفه اصلی این محلول‌ها، از بین بردن میکروب‌های روی دست است و بعضی از آن‌ها به از بین بردن چرک‌های روی دست نیستند. فوم، ژل و محلول مایع، انواع محلول ضدعفونی کننده دست هستند که این روزها شما تبلیغات آن‌ها را در تلویزیون یا دیگر مکان‌ها مشاهده می‌کنید. مایع اصلی تشکیل دهنده این نوع محلول‌ها، الکل است و از این رو برای استفاده نیازی به مصرف آب ندارند. شرکت اطلس طب نور نمایندگی فروش محلول ضدعفونی کننده دست بی بران B|Braun در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید محلول ضدعفونی کننده دست بی بران B|Braun و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت محلول ضد عفونی کننده دست بیبران با کارشناسان ما در اطلس طب نور تماس بگیرید.

محلول ضد عفونی کننده دست

شستن دست‌ها در طول روز همیشه توسط متخصصان بهداشت توصیه می‌شود. اینکه در طول روز، حداقل با یک آب ساده هم که شده، دست‌های خود را به ویژه قبل از خوردن چیزی یا میل کردن ناهار یا شام تمیز کنید. متأسفانه بسیاری از بیماری‌هایی که افراد به ویژه کودکان دچار آن می‌شوند، به علت همین رعایت نکردن اصول بهداشتی در خصوص تمیز نگه داشتن دست است. خوشبختانه در چند سال اخیر، به آموزش این مسئله در مدارس و تلویزیون توجه ویژه‌ای شده است و انواع محلول ضدعفونی کننده دست برای از بین بردن میکروب‌ها تولید شده است.

انواع محلول ضدعفونی کننده دست

محلول ضدعفونی کننده دست بسته به کاربرد و مواد تشکیل دهنده دو نوع وابسته به الکل و بدون الکل تقسیم می‌شوند. محلول ضدعفونی کننده دست وابسته به الکل از ۶۵ تا ۹۵ درصد الکل تشکیل شده‌اند که بیشتر به صورت اتانول، ایزوپرپونال و n- پروپونال هستند. در این نوع محلول، الکل خیلی سریع باعث خنثی سازی فعالیت میکروب‌ها می‌شود و از این بهترین گزینه برای تمیز کردن دست و به ویژه استفاده در بیمارستان‌ها خواهد بود.

در محلول‌های بدون الکل، از مواد دیگری به جز الکل برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده می‌شود. در این نوع محلول از مواد پایداری‌تری استفاده شده و از این رو کمتر از الکل باعث خشک شدن پوست می‌شوند و به عبارتی دیگر آسیب کمتری به سلامت پوست می‌رسانند. البته در محلول ضدعفونی کننده دست از نرم کننده و مواد دیگری برای جلوگیری از خشک شدن پوست استفاده می‌شود.

کارایی محلول ضدعفونی کننده دست

کارایی محلول ضدعفونی کننده دست به چند عامل بستگی دارد:

  • چگونگی استفاده از محصول که شامل مقدار استفاده شده، طول مدت ماندن محلول
  • حساس بودن پوست دست به محلول‌ها (جنس پوست دست)

البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که انواع محلول ضدعفونی کننده دست توانایی از بین بردن ویروس‌های خیلی خطرناک و قوی را از روی دست ندارند. البته می‌توان چنین محلولی را تولید کرد؛ اما احتمال اینکه به پوست دست آسیب بیشتری برسد، زیاد خواهد بود.

محلول ضدعفونی کننده دست با الکل یا بدون الکل

این مسئله همیشه یک چالش بوده است که از محلول ضدعفونی کننده دست با الکل استفاده شود یا بدون الکل؛ اما سازمان جهانی بهداشت، استفاده از محلول‌های الکل دار به بدون الکل بیشتر ترجیح داده و از این رو، افراد را تشویق به استفاده از چنین محلول‌هایی می‌کند.

متأسفانه بعضی از مواد به کار رفته در محلول ضدعفونی کننده دست دارای ترکیبات شیمیایی مضری هستند که استفاده طولانی مدت از آن‌ها ممکن است عملکرد غدد درونی بدن را دچار مشکل کند. همچنین آلودگی محیطی دیگر دلیل نگرانی سازمان جهانی بهداشت در استفاده از این محلول‌ها است. البته این دلیل نمی‌شود که تمامی محلول‌های بدون الکل خطرناک باشند و برندهای معروف در دنیا، اصول بهداشتی را در ساخت محلول ضدعفونی کننده دست رعایت می‌کنند.

کاربردهای محلول ضدعفونی کننده دست

محلول ضدعفونی کننده دست در بیشتر صنعت‌ها می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اولین جنبه استفاده آن عمومی است که مردم از آن‌ها برای تمیز کردن دست‌های خود استفاده می‌کنند. از آنجا که بیشتر این محلول‌ها نیازی به آب ندارند، از این رو مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

کاربرد دیگر آن در بیمارستان و مراکز بهداشتی است. بدن برخی از بیماران نیاز است که تمیز شود و آب نباید به بدن آن‌ها تماس پیدا کند، برای همین استفاده از این محلول‌ها می‌تواند جایگزین بسیار خوبی باشد. دیگر صنعت‌ها هم به نوبه خود می‌توانند از محلول ضدعفونی کننده دست استفاده کنند.

متداول‌ترین محلول ضدعفونی کننده دست

ژل، یک نوع محلول ضدعفونی کننده است که در چند سال گذشته، میزان استفاده از آن افزایش زیادی داشته است. یکی از دلایلی که باعث محبوب استفاده از ژل‌ها به عنوان محلول ضدعفونی کننده دست شده است، نیاز نداشتن آن‌ها به شست‌وشوی دست است. ماده اصلی تشکیل دهنده ژل‌ها، الکل است و از آنجا که الکل‌ها خاصیت تبخیر زیادی دارند، در هنگام استفاده و تمیز کردن، سریعاً از روی دست محو می‌شوند و به این صورت دیگر نیازی به آبکشی دست نخواهید داشت.

ژل‌ها در واقع مایعی هستند که از آن‌ها برای از بین بردن انواع باکتری و ویروس روی دستان استفاده می‌شود. البته ژل‌ها را نمی‌توان جایگزین مناسبی برای صابون در نظر گرفت، برای اینکه این ژل‌ها قادر به از بین بردن چرک‌های کف دست نیستند و فقط برای نابود کردن باکتری و ویروس روی دست‌ها، گزینه مناسبی خواهند بود. کارشناسان بهداشت توصیه می‌کنند که بهترین زمان استفاده از ژل به عنوان محلول ضدعفونی کننده دست هنگامی است که شما به آب دسترسی نداشته و قصد میل کردن یک وعده غذایی را داشته باشید.

مواد تشکیل ژل شامل الکل است که در نوع مرغوب آن به ۶۰ درصد هم می‌رسد. حلال الکل، مواد معطر و رنگ از دیگر مواد تشکیل دهنده ژل هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته چند نکته را باید در هنگام استفاده از این محلول ضدعفونی کننده دست رعایت کنید. اول اینکه، برای اینکه تأثیر بیشتری از ماده مشاهده کنید، بهتر است که همیشه ناخن‌های خود را تمیز نگه داشته و تا جایی که می‌توانید از مواد روغنی استفاده نکنید. اگر تعمیرکار هستید، ژل‌ها گزینه مناسبی برای تمیز کردن دست شما نخواهند بود. نکته بعدی اینکه، با توجه به وجود الکل زیادی در ساخت ژل‌ها، در هنگام استفاده، دست خود را داخل دهان نگذارید تا باعث مسمومیت شما نشود. روش استفاده از این محلول ضدعفونی کننده دست بهتر است که چند قطره روی کف دست ریخته و به مدت ۲۵ ثانیه کل دست را به همدیگر مالش دهید. شما می توانید در صورت نیاز دیگر محصولات پزشکی مانند سرنگ یزد و یا دستکش جراحی گامکس را از شرکت اطلس طب نور تهیه کنید.

بازدیدها: ۱۰۶

Summary
Review Date
Reviewed Item
محلول ضدعفونی کننده دست
Author Rating
۵1star1star1star1star1star
Close Menu
×
×

Cart