بیشتر ابزارهایی که شما در خانه یا محل کار خود از آن‌ها استفاده کنید، به انواع میکروب آلوده هستند. میکروب‌هایی که فقط با میکروسکوپ‌های قوی می‌توان مشاهده کرد و در دراز مدت می‌توانند سلامتی انسان را تهدید کنند. خوشبختانه در چند سال گذشته، آموزش زیادی در خصوص ضدعفونی کردن ابزارآلات از طریق تلویزیون یا دیگر رسانه انجام شده است و حتی شاهد تولید انواع محلول ضدعفونی کننده ابزار به ویژه برای بیمارستان و مراکز دندانپزشکی بوده‌ایم. شرکت اطلس طب نور نمایندگی فروش محلول ضدعفونی کننده ابزار بی بران B|Braun در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید محلول ضدعفونی کننده ابزار بی بران B|Braun و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت محلول ضد عفونی کننده ابزار بیبران با کارشناسان ما در اطلس طب نور تماس بگیرید.

محلول ضد عفونی کننده ابزار

چرا باید از محلول ضدعفونی کننده ابزار استفاده کرد؟

محیط زندگی شما یک محیط باز است که هر نوع میکروب و کثیفی در آن وجود دارد. آلودگی هوا، آب، خاک و انواع بیماری‌هایی افراد مانند سرماخوردگی و عطسه آن‌ها می‌تواند روی پاکیزگی ابزارهای پیرامون آن‌ها اثر منفی بگذارد. تمیز کردن با آب شاید در نگاه اول بتواند کثیفی‌های روی این ابزارها را از بین ببرد؛ اما قادر به نابودی میکروب‌ها نیست. برای همین باید از محلول ضدعفونی کننده ابزار استفاده کرد. محلول ضدعفونی کننده ابزار در واقع شامل موادی است که باعث از بین بردن میکروب‌های روی سطح و همچنین افزایش مقاومت آن‌ها در برابر هرگونه مواد آلاینده ویروسی می‌شود.

این مسئله در مکان‌هایی که بهداشت اهمیت زیادی دارد، باید بیشتر از همه مورد توجه قرار بگیرد. بسیاری از میکروب و ویروس‌ها به راحتی از ابزارها به دست انسان منتقل می‌شود و شما همین دست انواع غذا را میل می‌کنید. میکروب‌ها به راحتی از روی دست به غذا و درنتیجه بدن شما منتقل شده و بعد از چند وقت شما را مریض می‌کند، بدون اینکه متوجه شوید که چگونه بیمار شده‌اید. استفاده از محلول ضدعفونی کننده ابزار باعث از بین بردن میکروب‌های خطرناک می‌شود و برای همین استفاده از آن به شدت توصیه می‌شود.

محلول ضدعفونی کننده ابزار یا پاک کننده

نکته‌ای که باید در محلول ضدعفونی کننده ابزار یا هر نوع محلولی دیگر در نظر داشته باشید، این است که محلول‌های ضدعفونی کننده را نمی‌توان به عنوان یک ماده پاک کننده استفاده کرد. اگر ابزار شما خیلی کثیف باشد و خاک‌های زیادی روی آن قرار داشته باشد، محلول قادر به از بین بردن خاک‌ها نیست، برای همین همیشه توصیه می‌شود که قبل از استفاده از محلول ضدعفونی کننده ابزار حتماً آن را یک بار با آب بشویید و سپس آن را آغشته به محلول کنید.

کاربردهای محلول ضدعفونی کننده ابزار

بیشتر کاربرد محلول ضدعفونی کننده ابزار در بیمارستان، مراکز درمانی و بهداشتی است. در واقع برای اینکه در ساختار بیشتر این محلول‌ها از الکل استفاده شده است، برای همین شاهد افزایش به کارگیری آن‌ها در ابزارآلات درمانی و بهداشتی هستیم.

در حالت کلی محلول ضدعفونی کننده ابزار در مکان‌های زیر بیشتر از همه مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • بیمارستان‌ها
 • دندانپزشکی
 • خانگی
 • بخش اورژانس و تزریقات
 • اتاق عمل
 • صنعت‌های خوراکی
 • کارخانه‌ها و کارگاه‌ها
 • صنایع پتروشیمی

البته برای هرکدام، انواع محلول ضدعفونی کننده ابزار مخصوصی وجود دارد؛ برای مثال، محلولی که در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود باید با نوعی به کار رفته در پتروشیمی‌ها متفاوت باشد و در واقع قوی‌تر باشد.

انواع محلول ضدعفونی کننده ابزار

دسته بندی که ما برای انواع محلول ضدعفونی کننده ابزار معرفی می‌کنیم، شاید کمی با بقیه متفاوت است. بیشتر ضدعفونی کننده‌ها از مقدار متوسط 60 درصد الکل تشکیل شده‌اند و حالا بیشتر آن‌ها بر اساس کاربردشان تقسیم می‌شود. البته روش دیگر دسته بندی وجود دارد که ما در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 1. محلول ضدعفونی کننده ابزار خانگی

این محلول‌ها به صورت خانگی و دست ساز تهیه می‌شوند و خیلی راحت می‌توان آن‌ها را با ترکیب چند ماده به دست آورد. در واقع این مهم‌ترین مزیت این نوع محلول‌ها است. البته عیبی که دارند، گران تمام شدن آن‌ها در ساخت بعضی از ترکیب‌های محلول است.

 • سفید کننده کلر

سفید کننده کلر دیگر دسته‌ای هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان محلول ضدعفونی کننده ابزار استفاده کرد. ارزان بودن، کارایی بالا و تهیه راحت آن از مزیت‌های سفید کننده کلر است. فقط این محلول یک عیب اصلی دارد و آن خورنده بودن آن است که می‌تواند عمر مفید ابزار را تا نصف آن کاهش دهد. سفید کننده کلر در هنگام استفاده گازهای سمی زیادی تولید می‌کند و قادر به از بین بردن بعضی از ویروس‌های روی ابزارها نیست. برای اینکه اثر مخربی آن را کم کنید، برای استفاده بهتر است که آن را با آب ترکیب کنید.

 • الکل

الکل، پرکاربردترین محلول ضدعفونی کننده ابزار یا هر وسیله دیگری است که امروزه در صنعت‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجا که الکل‌ها خاصیت تبخیر بالای زیادی دارند، برای همین روی سطح ابزار نمی‌مانند. فقط باید مراقب باشید که الکل خاصیت آتش گیری زیادی دارد و هنگامی که هنوز الکل روی ابزار است، آن را نزدیک شعله قرار ندهید.

 • فسفات تری سدیم

فسفات تری سدیم در واقع ماده‌ای است که از آن می‌توانید در محلول ضدعفونی کننده ابزار برای از بین بردن میکروب یا ویروس روی سطح آن استفاده کنید. فقط این نوع مانند کلر خاصیت خورندگی دارد و استفاده بیش از حد آن به کیفیت و طول عمر ابزار، اثر منفی زیادی می‌گذارد و آن را تا نصف کاهش می‌دهد.

 • روغن زیتون

روغن زیتون محلولی است که از آن می‌توان به عنوان محلول ضدعفونی کننده ابزار استفاده کرد. این محلول ویژگی منفی ندارد؛ اما ممکن است که کارایی بقیه محلول‌ها را نداشته باشد. برای استفاده بهتر است که روغن زیتون را در آب ترکیب کرده و ابزار را داخل آن قرار دهید. این نوع محلول برای زمانی که شما به هیچ چیزی دسترسی ندارید، گزینه بسیاری مناسبی خواهد بود.

 • محلول‌های صنعتی

استفاده از محلول‌های صنعتی را در گزینه آخر قرار دهید. از آنجا که در ساختار بیشتر این نوع محلول‌ها از مواد شیمیایی استفاده شده است، برای همین، به کار بردن بیش از حد آن‌ها علاوه بر اینکه می‌تواند در کاهش طول عمر ابزار اثر منفی بگذارد، روی سلامتی افراد هم اثرگذار خواهد بود. در ظاهر شاید وسایل ضدعفونی و تمیز شوند؛ اما مواد شیمیایی موجود وارد بدن شما شده و سلامتی شما را تهدید خواهد کرد. شما می توانید در صورت نیاز دیگر محصولات پزشکی مانند فشار سنج بازویی دیجیتال و یا البسه بیمارستان را از شرکت اطلس طب نور تهیه کنید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
محلول ضد عفونی کننده ابزار
Author Rating
41star1star1star1stargray
Close Menu