استنت یکی از وسایلی است که معمولاً اکثر خانواده‌ها به شکل‌های مختلف با آن سروکار داشته‌اند، اما باید بپذیریم که استنت دارویی قلب یک موضوع جدید از لحاظ پزشکی است که می تواند نقش مهمی در سلامت بیماران داشته باشد. البته این که می‌گوییم موضوع جدید به این معنی نیست که علم پزشکی اخیراً به آن دست یافته، بلکه می خواهیم این موضوع را برسانیم که استفاده از آن برای برخی از خانواده ها هنوز هم تازگی دارد و تاکنون با آن آشنایی نداشته اند. در این مطلب می‌خواهیم معرفی استنت دارویی قلب را انجام دهیم و در کنار آن به تفاوت آن با استنت فلزی لخت بپردازیم و ببینیم که کدام گزینه بهتر است. شرکت اطلس طب نور نمایندگی فروش استنت قلب بوستون Boston در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید استنت قلب و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت استنت قلب با کارشناسان ما در اطلس طب نور تماس بگیرید.

استنت دارویی قلب چیست؟

استنت دارویی قلب همان استنت فلزی معمولی به صورت یک ابزار لوله مانند و توری شکل است که با یک پوشش دارویی تجهیز شده است. این ابزارهای پزشکی برای کسانی که علاقه چندانی به مصرف دارو ندارند یا برای افراد آلزایمری که زمان بندی مصرف دارو در مورد آنها چندان مشخص نیست، بهترین گزینه ممکن است. به طور کلی انتظاری که ما از یک استنت داریم این است که به صورت یک لوله فلزی در داخل رگ قرار گرفته و مانع از بسته شدن آن می شود.

نکته‌ای که در مورد انواع مختلف استنت دارویی قلب وجود دارد این است که داروی استفاده شده در آن به طور ویژه برای سرکوب سیستم ایمنی بدن است. این سرکوب مانع از تشکیل لخته خون در محل گرفتگی رگ و همچنین تشکیل اسکار به هنگام استفاده از استنت می شود. بنابراین به نظر می‌رسد که مکانیزم عملکرد استنت دارویی قلب بسیار بهتر از سیستم‌های قبلی باشد. پس بهتر است ابتدا به مکانیزم عملکرد استنت های معمولی را بررسی کنیم و سپس به تفاوت گزینه های مختلف در این حوزه بپردازیم. شرکت اطلس طب نور نماینده فروش دیگر محصولات بوستون مانند گایدینگ کتتر و گاید وایر بوستون می باشد.

استنت قلب

مکانیزم عملکرد استنت چیست؟

کسانی که دچار سکته قلبی می شوند یا به دلایل مختلفی عروق خونی آن ها بسته شده یا تنگ می شود، عبور و مرور خون در داخل رگ ها با مشکل مواجه شده و به سلامتی آنها لطمه میزند. در اینجا پزشکان راهکارهای مختلفی برای باز کردن رگ های خونی در اختیار دارد که برخی از آنها تهاجمی بوده و برخی نیز با روش های ساده و معمولی انجام می‌شوند. روشهای تهاجمی مانند جراحی طرفداران چندانی ندارند.

روش دوم شامل روشهای غیر جراحی است که عمل آنژیوپلاستی یکی از این موارد است. آنژیوپلاستی فرآیندی است که در جریان آن دکتر دهانه رگهای خونی بیمار را باز کرده و از طریق آن یک گاید وایر به داخل رگ ارسال می‌کند. وایر فرستاده شده به داخل رگ خونی حامل یک استنت فلزی است که به محل گرفتگی رگ خونی فرستاده می شود. پزشک از خارج از بدن فرآیند کارگزاری استنت را کنترل می کند و استنت فلزی را در محل بسته شدن رگ خونی قرار می دهد.

قرار گرفتن استنت در محل گرفتگی رگ مانع از بازگشت آن به حالت اولیه شده و به صورت طبیعی فعالیت رگ ادامه می یابد. اگر توجه کرده باشید، پزشکان بعد از عمل آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی قرص های ضد انعقاد خون مانند آسپرین برای بیماران تجویز می کند. این داروها مانع از تشکیل لخته خون و بسته شدن مجدد رگ خونی می شود. در نتیجه فعالیت رگ خونی به صورت بلندمدت به شکل طبیعی ادامه می یابد.

تفاوت استنت دارویی قلب با استنت فلزی لخت

روشی که همراه با مصرف داروهای ضد انعقاد خون انجام می شود، تحت عنوان استنت فلزی لخت شناخته می شوند و در جریان آن بیمار مجبور است که  تا زمانی که پزشک تجویز کرده از دارو استفاده کنند. اما رشته پزشکی بیکار ننشسته و استنت های جدیدی تحت عنوان استنت دارویی قلب تولید کرده‌اند. استنت فلزی لخت نیاز به دارو دارد و بیمار در صورت عدم مصرف دارو ممکن است دچار مشکلات متعددی شود. یکی از این مشکلات بازگشت رگ خونی به حالت بسته است که معمولاً بعد از ۶ ماه رخ می دهد و بیمار مجبور می شود که یک بار دیگر  جراحی آنژیوپلاستی را انجام دهد.

استنت دارویی قلب همان استنت فلزی لخت است که مواد دارویی و مواد ضد انعقاد خون بر روی آن قرار داده شده اند. مکانیزم عملکرد این استنت ها به این صورت است که بخش فلزی آن همانند یک استنت معمولی عمل می کند. اما تفاوت بزرگی که استنت دارویی قلب با مدل‌های قدیمی دارد این است که مواد دارویی از سطح خود استنت آزاد می شوند. این موضوع باعث می شود که بیمار نیازی به مصرف دارو نداشته باشد و برای افراد آلزایمری هیچ محدودیتی وجود نداشته باشد.

نسل جدید استنت دارویی قلب

به نظر می رسد که پزشکان هنوز هم در مورد استنت دارویی قلب رضایت ندارند و به دنبال یک جایگزین برای آن هستند. این تحقیقات منجر به تولید نسل خاصی از استنت های پزشکی شده که ویژگی های منحصر به فردی دارند. در نسل جدید این تجهیزات از مواد پلیمری به جای داربست فلزی استفاده می شود. این موضوع باعث می‌شود که نصب استنت قلب با سهولت بیشتری انجام گیرد و فرد بیمار از دوام آن اطمینان کافی داشته باشد.

نکته جالب دیگری که استنت دارویی قلب پلیمری دارد این است که بعد از مدتی در بدن حل شده و از بین می‌رود. در واقع تمامی فرایند باز شدن رگ خونی و آزاد شدن مواد داروئی از استنت انجام می گیرد و پس از گذشت مدت زمان مشخص و اطمینان از عدم بازگشت رگ خونی، فرایند انحلال استنت پلیمری در داخل بدن انجام می گیرد. این استنت ها حاوی یک ماده دارویی به اسم اورولیموس هستند که به عنوان یک دارو برای سرکوب سیستم ایمنی بدن شناخته می شود. این دارو مانع از انعقاد خون و بسته شدن مجدد رگ خونی می شود.به نظر می‌رسد که روند تولید استنت دارویی قلب در سال‌های آینده هم به سمت محصولات جدید و پیشرفته تر می کند تا دستگاه‌هایی با کارایی بیشتر و با توانایی بالاتر برای بیماران تولید کنند. برای آشنایی بیشتر با این تجهیزات پزشکی می توانید از بخش نظرات سوالات خود را مطرح کنید و یا با کارشناسان ما در تماس باشید.

Summary
Review Date
Reviewed Item
استنت قلب
Author Rating
41star1star1star1stargray
Close Menu